कङ्गोमा हिँसाका कारण विस्थापित पाँच लाखजना नागरिकको अवस्था नाजुक

 बैशाख १, २०८१ शनिबार १५:४४:१७ | एजेन्सी
unn.prixa.net

एजेन्सी

युद्धग्रस्त अफ्रिकी देश कङ्गोमा हिँसाका कारण विस्थापित भएका पाँच लाख जना नागरिकको अवस्था अत्यन्तै नाजुक बनिरहेको संयुक्त राष्ट्रसंघले जनाएको छ । गोमा र यसको वरपर आश्रय लिएका पाँच लाख जनाभन्दा धेरै विस्थापित मानिस निकै नाजुक अवस्थामा पुगेको भन्दै संयुक्त राष्ट्रसंघले चिन्ता जनाएको चिनियाँ समाचार संस्था सिन्ह्वाले जनाएको छ ।

संयुक्त राष्ट्रसंघीय मानवीय मामिला समन्वय कार्यालय (ओसीएचए) ले विस्थापित बसिरहेको ठाउँमा पानी, खाना र प्राथमिक उपचारकोसमेत अभाव रहेको बेला विद्रोही  घुसपैठ गरेर विस्थापितलाई नै ढाल बनाइरहेको बताएको छ । मार्चको शुरुदेखि विस्थापन स्थल भित्र र वरपर गोलाबारी र ग्रेनेड विस्फोटका घटनाले आठ जनाको ज्यान गएको छ । केही घाइते भएका छन् ।

विस्थापितकै शिविरमा हतियारको भण्डारण र लडाई हुनु ठूलो खतराको सङ्केत भएको खबरमा उल्लेख छ । कङ्गो सरकारले थप झडपको डरलाई कारण देखाएर संयुक्त राष्ट्रसंघीय मिसन मोनुस्कोका शान्ति सैनिकलाई देश छोड्न अनुरोध गरेको छ ।  

अन्तिम अपडेट: जेठ ७, २०८१

उज्यालोका खबर फेसबुक, इन्स्टाग्राम, एक्स ट्वीटरयूट्युबमा हेर्न तथा उज्यालो रेडियो नेटवर्क ९० मेगाहर्जसँगै देशभरका विभिन्न एफएम रेडियोहरुबाट पनि सुन्न सकिन्छ । उज्यालोमा प्रकाशित तथा प्रसारित सामग्री यस संस्थाको स्वतन्त्र, निष्पक्ष र तथ्यमा आधारित सम्पादकीय नीतिबाट निर्देशित छन् र गल्ती नहोस भन्नेमा सचेतता अपनाएर तयार पारिएका छन् । प्रकाशन र प्रसारण भएका सामग्रीको विषयमा तपाईको गुनासो, प्रतिकृया र सुझावलाई हार्दिक स्वागत गर्दै गल्ती भएको पाईएमा तत्काल सच्याइने जानकारी गराईन्छ । उज्यालोबाट प्रकाशन तथा प्रसारण हुने सामग्रीको प्रतिलिपि अधिकार यस संस्थामा निहीत रहेकोले संस्थाको अनुमति विना समाचारको नक्कल उतार्ने, पुनरुत्पादन, प्रशारण वा फोटोकपी गर्न पाइदैन । कसैले त्यसो गरेमा कानूनी कार्वाही हुन सक्नेछ ।

तपाईको प्रतिक्रिया