हिलो खेल्दै चिप्लो बाँसमा चढ्ने प्रतिष्पर्धा

 भदौ १२, २०७६ बिहीबार १३:४७:५८ | उज्यालो सहकर्मी

धान रोप्ने बेलामा हिलो खेल्ने चलन जताततै छ । तर झापाका राजबंशी समुदायले श्रीकृष्ण जन्माष्टमीको भोलिपल्ट ददिकादो अर्थात हिलो खेल्ने गर्छन् ।

यो एकप्रकारको हिलोमा खेलिने खेल हो । हिलोमा तीनवटा बाँस गाडिएको हुन्छ । बाँसको टुप्पोमा फलफूल र पैसा राखिएको पोको झुण्ड्याइएको हुन्छ । धेरैले हिलो खेल्दै बाँसको टुप्पोमा राखिएको पोको झिक्ने प्रयास गर्छन् ।

तर पोकोमा तेलसमेत हुने भएकाले चिप्लो बाँसमा चढेर सजिलै त्यो पोको झिक्न सकिंदैन । चिप्लो बाँसको टुप्पोमा पुगेर जसले त्यो पोको झिक्न सक्छ, उही बिजेता हुन्छ । कृष्ण अष्टमीको आठ दिनपछि विधिवत रुपमा पूजा गरेर यो उत्सव समापन गरिन्छ।

अन्तिम अपडेट: असार ४, २०८१

उज्यालोका खबर फेसबुक, इन्स्टाग्राम, एक्स ट्वीटरयूट्युबमा हेर्न तथा उज्यालो रेडियो नेटवर्क ९० मेगाहर्जसँगै देशभरका विभिन्न एफएम रेडियोहरुबाट पनि सुन्न सकिन्छ । उज्यालोमा प्रकाशित तथा प्रसारित सामग्री यस संस्थाको स्वतन्त्र, निष्पक्ष र तथ्यमा आधारित सम्पादकीय नीतिबाट निर्देशित छन् र गल्ती नहोस भन्नेमा सचेतता अपनाएर तयार पारिएका छन् । प्रकाशन र प्रसारण भएका सामग्रीको विषयमा तपाईको गुनासो, प्रतिकृया र सुझावलाई हार्दिक स्वागत गर्दै गल्ती भएको पाईएमा तत्काल सच्याइने जानकारी गराईन्छ । उज्यालोबाट प्रकाशन तथा प्रसारण हुने सामग्रीको प्रतिलिपि अधिकार यस संस्थामा निहीत रहेकोले संस्थाको अनुमति विना समाचारको नक्कल उतार्ने, पुनरुत्पादन, प्रशारण वा फोटोकपी गर्न पाइदैन । कसैले त्यसो गरेमा कानूनी कार्वाही हुन सक्नेछ ।

तपाईको प्रतिक्रिया