मेलुङ गाउँपालिका ७ को दुई बस्तीमा सिँचाइ सुविधा पुग्याे, बाह्रै महिना प्रयोग गर्न पाइने

 फागुन १८, २०७७ मंगलबार १४:५९:२० | उषा तामाङ
unn.prixa.net

दोलखा – दोलखाको मेलुङ गाउँपालिका ७ को दुई बस्तीमा १२ महिना नै प्रयोग गर्न पाउने गरी सिँचाइ सुविधा पुगेको छ । मेलुङ ७ को ज्यामिरे ध्रुवेडाँडा र ठाडीपैरी सोह्रबिसे बस्तीमा सिँचाइ सुविधा पुग्दा डेढ सयभन्दा बढी किसान प्रत्यक्ष लाभान्वित भएका छन् । 

तामाकोशी नदीबाट लिफ्ट गरी यस बस्तीमा सिँचाइ सुविधा पुर्‍याइएकाे मेलुङ गाउँपालिका ७ का वडाध्यक्ष नवराज खड्काले जानकारी दिनुभयो । यस सिँचाइ आयोजनाले पाँच सय रोपनीभन्दा बढी जमिन सिञ्चित हुनेछ ।  

सिँचाइका लागि बस्तीमा पुर्‍याइएकाे पानी हिउँदयाममा पशु तथा मानिसले समेत दैनिक प्रयोग गर्न सक्नेछन् । सिँचाइ सुविधा पुगेसँगै किसानले काउली, गोलभेँडा, खुर्सानीलगायतको व्यावसायिक खेती सुरु गरिसकेका छन् । 

आर्थिक वर्ष २०७६/०७७ मा मेलुङ गाउँपालिका र वैकल्पिक ऊर्जा प्रवद्र्धन केन्द्रको ५०÷५० प्रतिशत लगानीमा मेलुङ गाउँपालिका ७ मा तामाकोशी ज्यामिरे धुर्वेडाँडा सिँचाइ योजना र फड्के खोला ठाडीपैरी सोह्रबिसे सिँचाइ योजना सञ्चालन गरिएको थियो । यस दुई सिँचाइ योजना ४० लाख रुपैयाँको लागतमा सम्पन्न भइ यस वर्षदेखि सञ्चालनमा आएको हो ।  

मेलुङ गाउँपालिकाको व्यावसायिक कृषि प्रवर्द्धनका लागि १२ महिना सिँचाइ उपलब्ध गराउने नीति रहेकाले कृषकसँग प्रत्यक्ष जोडिने सिँचाइ योजना थप बस्तीमा पुर्‍याइने मेलुङ गाउँपालिकाका अध्यक्ष नरबहादुर श्रेष्ठले प्रतिबद्धता व्यक्त गर्नुभयो । 

खेतीयोग्य जमिन र विभिन्न बाली लगाउन उचित हावा–पानी भए पनि सिँचाइ सुविधा नहुँदा किसानले व्यावसायिक खेती गर्न सकेका छैनन् ।   

अन्तिम अपडेट: चैत २०, २०७७

उषा तामाङ

उज्यालोका दोलखा सहकमी उषा तामाङ कालिञ्चोक एफएममा पनि कार्यरत हुनुहुन्छ ।

तपाईको प्रतिक्रिया