चीनले तत्काल ताइवानमा आक्रमण गर्ने सम्भावना छैन : अमेरिकी सेना प्रमुख

 असार १९, २०७९ आइतबार १८:९:१० | एजेन्सी
unn.prixa.net

तस्बिर : एजेन्सी

अमेरिकाका सैन्य प्रमुख मार्क मिलीले चीनले ताइवानमाथि तत्काल आक्रमण गर्ने अवस्था नदेखिएको तर अमेरिकाले त्यहाँको अवस्थालाई नजिकबाट नियालिरहेको बताउनुभएको छ । 

चीनले ताइवान सीमा नजिक सैन्य क्षमता विस्तार गरिरहेका बेला अमेरिकी सैन्य प्रमुख जेनरल मिलिले तत्काल आक्रमणको सम्भावना नरहेको बताउनुभएको बीबीसीले जनाएको छ । चीनले क्षमता विस्तार गरिरहेको तर आक्रमणबारेको निर्णय राजनीतिक हुने उहाँको भनाइ छ । उहाँले ताइवानमाथिको आक्रमणले चीनलाई मात्र नभइ विश्वलाई नै समस्यामा पार्ने बताउनुभयो । 

चीनले अमेरिकालाई ताइवानको स्वतन्त्रतालाई समर्थन गरेको र त्यस्तो प्रयासलाई निरर्थक बनाउने बताउने गरेको छ । यो विषयलाई लिएर चीन र ताइवानबीच तनाव बढिरहेको बेला अमेरिकी सेनाको भनाइ सार्वजनिक भएको हो । चीनले ताइवानको हवाई रक्षा क्षेत्रमा लडाकु विमानहरू उडाउने क्रम बढाएको छ भने अमेरिकाले ताइवानको समुद्र क्षेत्रमा पानीजहाजहरू पठाएको छ । 

चीनले ताइवान आफूसँग छुट्टिएको एक प्रान्त भएकोले आवश्यक परे शक्ति प्रयोग गरेर भए पनि गाभ्नुपर्ने बताउँदै आएको छ । चीन र ताइवान सन् १९४० को दशकको गृहयुद्धमा अलग भएका थिए ।

अन्तिम अपडेट: असार २३, २०७९

तपाईको प्रतिक्रिया