यस वर्षकाे नाेबेल शान्ति पुरस्कार बेलारुस, रुस र युक्रेनका अभियन्तालाई

 असोज २१, २०७९ शुक्रबार १५:२३:१ | एजेन्सी
unn.prixa.net

तस्बिर : एजेन्सी

यस वर्षकाे नाेबेल शान्ति पुरस्कारकाे घाेषणा भएकाे छ । नाेबेल पुरस्कार कमिटीका अनुसार बेलारुसका मानव अधिकारकर्मी एलेस बियालियात्स्की, रुसकाे मानव अधिकार सङ्गठन 'मेमोरियल' र युक्रेनकाे मानव अधिकार सङ्गठन 'सिभिल लिबर्टिज' लाई यस वर्षकाे नाेबेल शान्ति पुरस्कार दिने निर्णय गरेकाे हाे । 

सम्मानकाे घाेषणा गर्दै नाेबेल पुरस्कार कमिटीले भनेकाे छ, ‘शान्ति पुरस्कारबाट सम्मानित व्यक्ति र संस्थाहरूले आआफ्नाे देशमा नागरिक समाजकाे प्रतिनिधित्व गर्छ । उनीहरूले वर्षाैँसम्म सत्ताकाे आलाेचना गर्दै नागरिककाे आधारभूत अधिकार संरक्षणका लागि काम गरेका छन् ।’ 

यस्तै बेलारुसी मानव अधिकारकर्मीका साथै रुस र युक्रेनका अधिकारवादी संस्थाले युद्ध अपराध र सत्ताकाे दुरुपयाेगकाे मामिलामा प्रतिवेदनका लागि उत्कृष्ट काम गरेकाे पुरस्कार कमिटीले जनाएकाे छ । 

अहिले अधिकारवादी बियालियात्स्की मुद्दा सुनुवाइ गरिनुअघिको थुनामा छन् । आउँदो डिसेम्बर १० तारिखमा उनीहरूलाई याे पुरस्कार दिइनेछ । यो पुरस्कारकाे राशि १० मिलियन स्वीडिश क्रोनर (झन्डै नौ लाख अमेरिकी डलर) रहेको छ ।

गएकाे वर्षको शान्ति पुरस्कार प्रेस स्वतन्त्रताका दुई विजेता फिलिपिन्सकी पत्रकार मारिया रेसा र उनका रुसी सहकर्मी दिमित्री मुरातोभलाई प्रदान गरिएकाे थियाे । 

 

अन्तिम अपडेट: मंसिर १२, २०७९

तपाईको प्रतिक्रिया